Инфекционные болезни

Чи зможе літня спека допомогти перемогти Covid-19?

Чи зможе літня спека допомогти перемогти Covid-19?

Вчені вважають, що тепла погода може допомогти у вивченні особливостей коронавіруса, продемонструвавши нам, як він зреагує на прихід весни. Епідемії грипу, як правило, закінчуються з настанням весни.

Може сонячне світло подібним чином вплинути на коронавірус і його поширення? Це дуже важливе питання, і епідеміологи будуть дуже пильно стежити за будь-якими змінами.

Початкові дослідження коронавірусів — різновиди вірусів, які часто стають причинами застуд у жителів Великобританії, — вказують на їх сезонний характер: піки захворюваності припадають на зиму, а навесні вони зникають. Що цікаво, ці піки часто збігаються зі спалахами грипу. Між тим влітку люди практично не хворіють коронавирусными інфекціями.

Минулого тижня вчені з Університетського коледжу Лондона опублікували результати важливого дослідження, присвяченого часто зустрічається різновидів коронавірусів — HCoV-NL63, HCoV-OC43 і HCoV-229E.

Проаналізувавши зразки, взяті кілька років тому, вчені зафіксували, що високі рівні захворюваності припадають на лютий, тоді як влітку ці рівні дуже низькі. Інші дослідження підтверджують, що спалахи коронавирусных інфекцій мають сезонний характер в умовах помірного клімату.

Однак провідний автор дослідження Роб Олдрідж виступив з попередженням. «Ми з'ясували, що коронавіруси продовжують передаватися і влітку, хоча й нижчими темпами, проте взимку ці темпи знову можуть зрости, якщо до того моменту число особливо вразливих людей буде досить великий», — сказав він.

«Враховуючи, що ми маємо справу з новим вірусом, ми поки не знаємо, чи він має сезонний характер і знизиться захворюваність влітку, враховуючи високий рівень сприйнятливості у населення. З цієї причини дуже важливо діяти зараз і слідувати всім медичним рекомендаціям».

Цю точку зору підтримують й інші вчені, які попереджають, що вірус Covid-19 — це абсолютно новий збудник інфекції і у людей поки не було можливості виробити імунітет до нього. У зв'язку з цим велика ймовірність того, що цей вірус продовжить поширюватися з нинішньою швидкістю, незважаючи на настання літа.

«Я впевнений, що сезонні зміни в поведінці вірусу відіграють певну роль в характері його розповсюдження, — сказав вірусолог Майкл Скіннер з Імперського коледжу Лондона. — Однак у порівнянні з ефектом соціального дистанціювання, якого ми зараз дотримуємося, вплив сезонних факторів буде дуже незначним. Зміна сезону може надати якийсь вплив, але її не можна розглядати як альтернативу самоізоляції».

Бен Ньюман з Редінгського університету висловився більш емоційно.

«Цей вірус з'явився в досить холодних умовах в Китаї, і він однаково швидко поширюється як в Ісландії, так і на екваторі — в Бразилії та Еквадорі. Коли на зміну зими прийшла весна, швидкість його поширення зросла по всьому світу. Це не "Війна світів", і у нас немає deus ex machina (бог з машини"), який з'явиться з хмар і все виправить. Нам доведеться боротися з цим вірусом самостійно».

Між тим наступ весни впливає не лише на поведінку вірусу. За словами інших вчених, воно також викликає зміни в імунній системі людини. «У нашої імунної системи є добові ритми, однак поки вчені не до кінця вивчили, як її стан змінюється від сезону до сезону», — пояснила імунолог Наталі Рідделл з університету Суррея.

Щоб це з'ясувати, Рідделл та інші дослідники з університету Суррея і Колумбійського університету вивчають зміни в імунній системі людей в різний час доби та різні пори року. Вчені брали зразки у добровольців в моменти зимового і літнього сонцестояння, а також в моменти весняного і осіннього рівнодення.

Початкові результати показали, що концентрація білих кров'яних тілець, які відіграють ключову роль у нашій імунній системі, підвищується в певний час доби, а це вказує на те, що в різний час наша імунна система реагує по-різному. Наприклад, концентрація В-лімфоцитів, які продукують антитіла, підвищується вночі.

Тим не менш вплив різних пір року на ритми клітин поки вивчається, як зазначила керівник дослідження Мікаела Мартінес з Колумбійського університету. За її словами, результати цього дослідження будуть мати величезне значення.

«Якщо ми будемо знати, які слабкі місця нашого організму роблять нас вразливими перед недугами і вірусами протягом усього року, ми зможемо планувати наші кампанії з вакцинації, які допомагають нам викорінювати інфекції».

Джерело: The Guardian