Неврология

Який орган вчені називають контролером нашого мозку

Який орган вчені називають контролером нашого мозку

Робите зарядку? Вчитися танцювати по відео на YouTube? Все це ви робите завдяки одній маленькій, але потужній структурі мозку - мозочку.

Людський мозок важить близько 1,36 кг, а мозочок становить близько 10% від цього. Названий по-латині як «маленький мозок», він знаходиться в нижній задній частині основного мозку і також має ліву і праву півкулі, черв'як мозочка (що знаходиться між ними) і ніжки мозочка.

Мозочок - це координаційний центр головного мозку, який пов'язаний з координацією рухів тулуба і ніг, а півкулі мозочка працюють для координації рухів рук, кистей і пальців. Мозочок також координує довільні рухи, такі як постава, рівновага, координація і мова, що призводить до рухів гладких м'язів.

Мозок контролює, як кінцівки або тулуб роблять те, що планує моторна кора головного мозку. Саме так ви можете ходити по прямій лінії або, закривши очі, торкатися до носа! Мозочок також координує м'язи ковтання і мови, щоб ви не подавилися їжею.

Однак згідно з новим дослідженням, опублікованим в журналі Neuron, ці важливі функції є лише частиною картини - мозочок, мабуть, здатний на набагато більше. Вчені виявили, що найбільш відома «рухова» функція може включати тільки 20% його роботи. Інші функції включають в себе модуляцію емоцій, пам'яті, мови і абстрактного мислення. Як і в разі руху, мозок контролює ці завдання, щоб переконатися, що вони виконуються правильно - його називають «коректором» мозку.

Загадки еволюції

Мозочок не є унікальним для людини і присутній у всіх видів хребетних. Зрештою, риба теж повинна плавати прямо!

Якщо розглянути еволюційну шкалу, то коли тварини починають використовувати передні кінцівки не так, як задні, півкулі їх мозочка стають більше. Але вчені поки не знають, що було першим - зміна структури цього органу або дії.

Що станеться, якщо мозочок пошкоджений

Пошкодження цієї крихітної структури може завдати дуже значної шкоди! Основним симптомом пошкодженого мозочка є атаксія (неузгоджені руху).

Порушення в роботі мозочка можуть бути викликані фізичної травмою, інсультом, пухлинами, інфекцією або зловживанням алкоголю.

Атаксія може бути тимчасовою, як це трапляється при алкогольному сп'янінні. Коли співробітники поліції проводять тест на тверезість на дорозі, вони перевіряють функцію мозочка, вимагаючи доторкнутися пальцем до носа або пройтися по прямій лінії. Коли алкоголь виведений з організму - зробити це не важко.

При крововиливі, якщо воно сталося в одній півкулі мозочка, кору цієї півкулі можна видалити, і людина, як правило, з часом відновлює свою моторну функцію з мінімальною втратою працездатності.

Джерело: rz.com.ua